Zalety rowerów stacjonarnych

Jazda na rowerze to jedna z najlepszych aktywności fizycznych, jakim możemy się oddawać. Z jednej strony rekreacyjna jazda nie jest zbyt obciążająca dla organizmu, a jednocześnie doskonale wpływa na nasz organizm. W czasie jazdy na rowerze rusza się właściwie całe ciało, co ma pozytywny wpływ zarówno na sylwetkę, jak i naszą kondycję. Oprócz tego sam fakt spędzania czasu na świeżym powietrzu pomaga w zmniejszaniu stresu. Nie zawsze jednak pogoda pozwala na cieszenie się rowerem na zewnątrz. Jeśli ktoś chce mimo wszystko trenować swoją kondycję przez cały rok, to świetną inwestycją dla niego będzie rower stacjonarny do ćwiczeń w domu.

Trening w domu o dowolnej porze

Oczywistą zaletą rowerów stacjonarnych jest to, że jesteśmy z nimi całkowicie niezależni od warunków zewnętrznych. Jazda na rowerze zimą czy jesienią przy chłodnej pogodzie nie jest zbyt pociągająca. Oczywiście, niektórzy pasjonaci rowerów starają się jeździć zawsze, bez względu na panującą akurat aurę. W niektórych warunkach może to jednak być po prostu niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Z roweru stacjonarnego korzystamy zawsze, kiedy tylko mamy na to ochotę. Dla wielu ludzi jest to szczególnie przydatne narzędzie zimą, kiedy z jednej strony nie mają zbyt wielkiej ochoty na trening na zewnątrz, a z drugiej nie chcą zmarnować tego czasu i stracić przy tym kondycji. Jest to również propozycja dla osób, które zwyczajnie nie mają czasu na dłuższy trening na zewnątrz i chcą po prostu poruszać się codziennie przez kilkadziesiąt minut.

Rower stacjonarny wcale nie musi być nudny. Można ustawić go naprzeciwko komputera czy telewizora, i w czasie treningu oglądać film. Również słuchawki na uszach nie stwarzają w tym przypadku takiego zagrożenia, jak w czasie jazdy na prawdziwym rowerze na ulicy.

Szeroki wybór modeli

Dostępne w sklepach rowery stacjonarne są bardzo zróżnicowane, co jest kolejną istotną ich zaletą. Z jednej strony znajdziemy tu proste modele, które wystarczają do podstawowych treningów i nie posiadają wielu funkcji. Inne z kolei wyposażone są w różne systemy, na przykład symulujące jazdę pod górkę czy pozwalające na dostosowanie oporu w pedałach do potrzeb naszego treningu. Przydatne są również akcesoria służące do mierzenia efektów naszych ćwiczeń, w tym ilości spalonych kalorii.

Zdaniem niektórych, rowery stacjonarne nigdy nie zastąpią tych prawdziwych. Oczywiście, trening na świeżym powietrzu sam w sobie ma wiele zalet, ale korzystanie z domowej alternatywy w wielu przypadkach też jest świetnym rozwiązaniem.